Tom Řepík: První čsl. obchodnický kurz & manuál – opce na komodity a akcie

První československý opční kurz & manuál
Srozumitelný průvodce opčními strategiemi

Ačkoli jsou komoditní i akciové trhy stále živé a neustále se mění a vyvíjí, určité elementární obchodnické zásady zůstávají konstantními: buy low, sell high. Nakoupit nízko, prodat vysoko. Jednoduchá, v komoditních futures i akciích však často těžko proveditelná myšlenka.

Až vznik a rozšíření opčních kontraktů zkraje devadesátých let přinesl elegantní řešení tohoto problému.

K tomu, aby byl schopen nakoupit nízko a prodat vysoko, nepotřebuje obchodník žádné speciální dovednosti, složité systémy či tajné informace. Potřebuje „pouze“ finanční sílu vydržet v pozici všechny dočasné nepříznivé cenové pohyby.

A přesně tohle opční kontrakty umožňují.
Stresu zbavené, dlouhodobé držení pozic.

Využitím opcí může každý, kdo je psychologicky připraven obchodovat (což je mimochodem stav, který nevyžaduje peníze), docílit i finanční schopnosti v komoditní nebo akciové pozici vydržet. A ne nezbytně pouze v jednom směru ceny, nýbrž plnohodnotně ve směrech obou.

S opcemi se vám začne nabízet řada možností, jak si zjednodušit obchodnický život: například chránit se opačnou opcí v klasické futures pozici (anebo akciovém nákupu) a efektivně tak imitovat legendární obchodování bez stop-lossu. Či jednoduše namísto futures/ akciové pozice obchodovat trhy přímým nákupem long opcí, anebo řadou dalších, pokročilejších opčních strategií, jež jsem ve svém kurzu popsal.

V první části manuálu do detailu vysvětluju nákupní opční strategie a zásady jejich použití.

Prostřední, nejobsáhlejší oddíl je zasvěcen krytým i nekrytým vypisovacím strategiím a zásadám – snad jediné investiční oblasti, kde jsou šance v 80/20 poměru na obchodníkově straně.

Následují konzervativní spreadové a kombinační strategie a zásady s velmi omezeným rizikem a též limitovaným, avšak pravděpodobným potenciálem profitu.

Příklady praktického využití opcí na blogu autora: Jestřáb v obilí | Podlý Dow | Každý trh má jinou náturu | Obchodníci s deštěm | Jak nedostat margin call | Obchodování pokročilého trendu

První československý opční kurz & manuál není v žádném případě míněn coby startující bod pro nově příchozí laiky. Plynule a logicky navazuje na můj základní komoditní kurz a/nebo akciový kurz, jehož absolvování a zvládnutí u každého opčního studenta apriori předpokládám.


Žádná z verzí neobsahuje příjem služby TDE. Opční manuál je expedován v tištěné vazbě.