Tom Řepík: První čsl. obchodnický kurz & manuál – akcie

První československý akciový kurz & manuál
Jak hledat kvalitní akcie s dobrým příběhem

Jmenuju se Tom Řepík a burzovní trading komodit, opcí a akcií jsem poznal v roce 1992 v Americe. Od té doby se netajím tím, že komoditní trhy považuju svým charakterem za ideální pro rychlé, agresivní a krátkodobé OBCHODOVÁNÍ, kdežto akcie jako stvořené pro dlouhodobé a konzervativní INVESTOVÁNÍ.

Dává to smysl; akcie mají historickou tendenci dlouhodobě růst a růst, z mnoha racionálních důvodů. Neznám chytřejší přístup k těmto trhům, než nakoupit (kvalitní) akcie a držet je – roky, či ještě lip dekády.

Než se do akciového investováni pustíte, je vhodné poctivě si zodpovědět několik otázek. Mimo jiné nakolik důvěřujete aktuální ekonomické situaci, zda vůbec potřebujete či chcete investovat do akcií (a ne třeba podle aktuální situace do jiných nástrojů), co konkrétně od akciových investic čekáte a v jakém časovém horizontu, budete-li krátkodobými spekulanty či dlouhodobými investory, a v neposlední řadě – jak budete reagovat na náhlé pády akciových cen.

Divoké výprodejní dny, kterým někdo ještě říká cenová korekce a jiný už akciový krach – dny, které čas od času nastávají a nevyhne se jim žádný investor – takové dny už dokázaly zatočit s nejedním zelenáčem, jenž v okamžiku ztratil svou víru, iluze a schopnost držet se svého plánu. Aby opustil trhy často v tom nejhorším možném místě, typicky zpětným pohledem poblíž nejnižšího cenového bodu.

Nakoupit nízko, prodat ještě níž.
Nedobrovolné pravidlo mnohých.

V akciích však nikdo nikoho prodávat nenutí; v tom tkví jednoduché tajemství dlouhodobého investora. Nakoupíte-li akcie, dokud je neprodáte za míň, než jste je koupili, neexistuje, abyste utržili ztrátu.

Držet své akciové tituly (pokud nadále platí důvody, proč jste je kupovali) roky, či desítky let, není vůbec na závadu. Každý dlouhodobý investor si je dobře vědom, že pokud v trzích nastane výprodejní panika, strhne dolů akcie VŠECH firem. Včetně těch dobrých.

Pouze lidi, kteří panice podlehnou a prodávají své akcie na základě jejich ceny, nikoliv jejich kvality – tedy dobrého firemního příběhu, se takřka pravidelně zbavují svých titulů za míň, než nakupovali. Při pohledu do historie grafů kterékoli firmy či akciového indexu zjistíte, že NAPROSTO VŠECHNY akciové korekce, pády a krachy byly dříve či později trhem dotaženy – a cena je přerostla do nových maxim.

Ve skutečnosti se každý zkušený investor na cenové propady dokonce těší – vnímá v nich výjimečné nákupní příležitosti pořídit si kvalitní akcie s dobrým příběhem za podhodnocenou cenu.

Co to znamená, DOBRÝ PŘÍBĚH?

Dobrý příběh akciového titulu rozpoznáte o to líp, čím kvalitnější máte o konkrétní firmě a jejím odvětví informace a znalosti. Významně pomáhá se o daný obor přirozeně, od srdce zajímat.

V mém případě je jedním z takových oborů horský byznys a jednou z firem, jejíž příběh dobře znám a na svém blogu o ní dlouhodobě publikuju, je světový lídr odvětví Vail Resorts (NYSE:MTN).

Vailská historie I. | Vailská historie II. | Vailský marketing | Vailské léto | Konkurenční analýza | Všechny mé texty na téma Vail

Zde je cenový vývoj NYSE:MTN akcií za posledních pět let (2012 až 2017);

Dobrý či špatný příběh?
Sami posuďte.

Můj akciový kurz vás naučí vyhnout se impulsivnímu, emocionálnímu nakupování. Ať v akciích či třeba v supermarketu, vždy jde o škodlivý zvyk.

Naučí vás nikdy neinvestovat do něčeho, čemu dobře nerozumíte. Vždy věřit sobě a nikdy nikomu druhému, zejména pokud si říká investiční expert. A taky vás snad naučí – začít se OPRAVDU učit.

Čas nad knihami, před obrazovkou či proklábosený s již obchodujícími lidmi není OPRAVDOVÉ učení se tak, jak já učení chápu.

Vyhrnout si rukávy, přestat o obchodování snít a začít je dělat – o tom v mém chápání učení JE. Přebírání instrukcí od druhých lidí není učení. Sebrat odvahu a risk, a začít se učit ze SVÝCH vlastních zkušeností, dobrých i špatných, o tom je nejen investování, o tom je celý lidský život. Aspoň ten můj je.

Žádná z verzí neobsahuje příjem služby TDE. Akciový manuál je expedován v tištěné vazbě.